Lecznica Stomatologiczna Medica-Dent - Żyrardów, ul. Bohaterów Warszawy 57B

Patrz na świat z uśmiechem BIEL PRZYWRÓCONA wybielanie zębów akceleratorem Beyond™
Leczenie endodontyczne jest to metoda leczenia i alternatywne działanie chroniące ząb przed usunięciem w przypadku zapalenia miazgi, bądź jej martwicy. Leczenie to polega na usunięciu miazgi zęba, znajdującej się w części koronowej i kanałach zęba, a następnie na wypełnieniu powstałych przestrzeni , odpowiednimi materiałami stomatologicznymi.

Do konieczności leczenia zęba kanałowego dochodzi, wówczas gdy w miazdze zęba pod wpływem ciągłego działania toksyn wydzielanych przez bakterie powstaje stan zapalny.Bakterie które dostały się do miazgi zęba wywołując stan zapalny, szybko powodują jej obumarcie. Do obumarcia miazgi może dojść również w wyniku urazu mechanicznego np. złamania korony zęba, nadmiernego obciążenia zęba, lub ścierania się szkliwa i zębiny w przypadku bruksizmu).
Miazga w stanie zapalnym daje okresowe dolegliwości bólowe, charakteryzujące się samoistnym występowaniem o zwiększającej się częstotliwości i natężeniu oraz powoduje wrażliwość zęba na gorące pokarmy i napoje.

Gdy dojdzie do martwicy nerwu, bakterie z upływem czasu doprowadzają do rozpadu gnilnego miazgi i powstania zgorzeli. Zgorzel objawia się bardzo silnym bólem (szczególnie w nocy po przybraniu pozycji leżącej, pod wpływem gorących pokarmów i podczas nagryzania) oraz uczuciem, że ząb jest za wysoki (tzw. wysadzanie zęba z zębodołu).

Przyczyną bólu nie jest już wtedy stan zapalny miazgi, gdyż ona jest już martwa, tylko gazy produkowane przez bakterie, które się w niej bytują. Gazy te nie mając ujścia powodują ucisk na tkanki wokół wierzchołka korzenia, co wywołuje silny ból. Poza wierzchołek korzenia przedostają się również bakterie wywołując zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Bakterie rozprzestrzeniają się, w następstwie czego dochodzi do ropnego zapalenia ozębnej.

Leczenie tkanek okołowierzchołkowych w porównaniu do stanu zapalnego miazgi i martwicy jest dłuższe, bardziej skomplikowane oraz obarczone większym ryzykiem niepowodzenia. W przypadku próchnicy głębokiej, aby uniknąć leczenia kanałowego stosowane jest czasami tzw. leczenie odroczone .Leczenie to polega na założeniu tymczasowej plomby na okres od 6 ciu do 12 -stu tygodni. Jest to tak zwana plomba biologiczna zawierająca eugenol i tlenek cynku, który ma właściwości lecznicze i regenerujące. Jednak nie zawsze to leczenie przynosi pożądany efekt i ząb mimo wszystko, będzie musiał być leczony kanałowo.