Lecznica Stomatologiczna Medica-Dent - Żyrardów, ul. Bohaterów Warszawy 57B

Patrz na świat z uśmiechem BIEL PRZYWRÓCONA wybielanie zębów akceleratorem Beyond™
Paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia należy do grupy chorób o których pacjent dowiaduje się zwykle za późno. Choroba ta dotyczy tkanek które utrzymują zęby w kości. Pacjenci mylą się sądząc, że nie ma przed nią ratunku, jednak jest to choroba, której można zapobiec i którą można wyleczyć, pod warunkiem, że nie jest już za późno.

Wypadające zęby z korzeniami, bez śladów próchnicy to zaskoczenie dla bardzo wielu pacjentów. Szacuje się że 60 procent Polaków powyżej 35 roku życia jest chorych na parodontozę, powyżej 45 roku życia liczba ta zwiększa się do 85 procent.

Przyczyny parodontozy

Zaliczamy tutaj wszelkie czynniki, powodujące stan zapalny dziąseł:
- kamień nazębny i płytka bakteryjna
- nawisające wypełnienia i uzupełnienia protetyczne
- wady zgryzu
- choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy zaburzenia hormonalne
- predyspozycje genetyczne
- palenie tytoniu


Objawy paradontozy

Parodontoza jest podstępną chorobą, której początków pacjent może nie dostrzec. Cofanie dziąseł tłumaczy sobie postępującym procesem starzenia się i dlatego lekceważy pierwsze symptomy. Pacjent na ogół czuje się zaniepokojony w drugim, bardziej zaawansowanym stadium, gdy pojawiają się objawy, świadczące o rozwoju choroby:
- ból zębów, często wszystkich
- nieprzyjemny zapach z ust,
- krwawienie z dziąseł w czasie szczotkowania i spożywania twardych pokarmów
- ropnie wokół korzeni zębów
- spuchnięte, ciemno czerwone dziąsła
- przemieszczanie się zębów,
- niepokojące rozchwianie zębów

Tych objawów nie można lekceważyć! Objawy te świadczą o zaawansowaniu choroby. Błędem jest to że wielu pacjentów na tym etapie rozwoju choroby nie chce leczyć zębów „spisując je na straty” i czekając aż same wypadną. Na tym etapie można jeszcze wyleczyć paradontozę.

Jeżeli zlekceważymy wyżej opisane objawy, dziąsła zaczną cofać się, odsłaniając wrażliwe szyjki zębów. Zęby zaczną nieprzyjemnie reagować na zimno, kwaśne i słodkie pokarmy a nasze posiłki powoli staną się udręką.

Korzeń zęba pokryty jest cementem korzeniowym, do którego wnikają włókna tkanki łącznej i tworzą więzadła łączące korzeń ze ścianą kostną zębodołu. Przestrzeń, w której są więzadła, naczynia krwionośne i i tkanka łączna nazywamy ozębną. Ozębną widzimy na zdjęciach rentgenowskich oraz możemy mierzyć jej zanik podczas podstawowego badania czyli pomiaru głębokości kieszonek . Jest to badanie, pozwalające wykryć chorobę we wczesnym stadium a tym samym daje szansę na szybkie wdrożenie środków zapobiegawczych, zanim choroba poczyni duże szkody i będzie wymagała intensywnego i kosztownego leczenia.

Należy również zwrócić uwagę na bruksizm, ponieważ może zwiększać ryzyko paradontozy.

Profilaktyka paradontozy

Najważniejsze znaczenie ma prawidłowa higiena jamy ustnej. Usunięcie płytki nazębnej – magazynu chorobotwórczych bakterii i ich toksyn, resztek pokarmowych i kamienia ma fundamentalne znaczenie zapobiegające powstawaniu paradontozy.

Bardzo ważne są profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów :
- skaling i piaskowanie,
- skaling poddziąsłowy
- polerowanie zębów
- instruktaż higieny, na którym pacjent uczy się jak prawidłowo szczotkować zęby

Lekarz nauczy:

- jak poprawnie posługiwać się nitką dentystyczną,
- jak używać szczoteczek do przestrzeni między zębowych i jaki rozmiar wybrać,
- jak stosować płyny antyseptyczne takie jak Eludril czy Corsodyl.

Leczenie paradontozy

Leczenie ma na celu usunięcie patologicznych kieszonek dziąsłowych, w których bytują chorobotwórcze bakterie beztlenowe. Powodują one zanikanie ozębnej, tj. tkanki która utrzymuje ząb w zębodole, zaniki kości, powstawanie ropni wokół korzeni zębów, a w ostatecznym efekcie utratę zębów. Lekarz może wykonać szereg zabiegów, usuwając kamień i ziarninę zapalną z kieszonek dziąsłowych. Może wykonać w zależności od potrzeby :

- kiretaż zamknięty
- kiretaż otwarty
- zabieg płatowy
- plastykę dziąseł

Na koniec można przystąpić do regeneracji utraconych tkanek przyzębia.
Współczesna periodontologia dysponuje biomateriałami stymulującymi regenerację tkanek przyzębia. Zabiegi te przeprowadzane są z równoczesnym unieruchomieniem ( szynowaniem) zębów . Szyna pozostaje na zębach do czasu odbudowy ozębnej.

Stosowane leki:

Preparat Emdogain szwajcarskiej firmy Strauman ,
błonę Bio Gide, bloczki Bio-Oss Collagen firmy Geistlich wykorzystujemy w przypadkach leczenia głębokich kieszeni kostnych.
Zabiegi te przeprowadzane są z równoczesnym szynowaniem zębów. Szyna pozostaje na zębach do czasu odbudowy ozębnej.

Podstawą sukcesu w leczeniu paradontozy jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem oraz przestrzeganie i stosowanie się do zaleceń.