Lecznica Stomatologiczna Medica-Dent - Żyrardów, ul. Bohaterów Warszawy 57B

Patrz na świat z uśmiechem BIEL PRZYWRÓCONA wybielanie zębów akceleratorem Beyond™
Próchnica jest to proces rozpuszczania twardych tkanek zęba (szkliwo, zębina, cement korzenia zęba) przez kwasy, które są metabolitami bakterii głównie z rodziny paciorkowców . Próchnica jest to choroba zakaźna z powodu wywołujących ją bakterii. Ubytek próchnicowy początkowo jest płytki i łatwy do wyleczenia, z czasem, pogłębia się, bakterie atakują zębinę, aż docierają do miazgi zęba, powodując jej stan zapalny, a następnie martwicę . Zapaleniu miazgi towarzyszy silny ból. Aby powstał ubytek próchnicowy, oprócz bakterii musi zaistnieć wiele innych czynników które będą temu sprzyjały. Są to:

  1. niedostateczna higiena jamy ustnej czyli okazjonalne i niedokładne mycie zębów.
  2. nieodpowiednia dieta zawierająca dużo cukrów prostych.
  3. częste podjadanie między posiłkami cukierków, ciastek, popijanych słodzonymi sokami z kartonów lub napojami gazowanymi.
  4. wady rozwojowe szkliwa
  5. zmniejszone wydzielanie śliny.
  6. podatność zęba na próchnicę.

Ubytek próchnicowy nie pojawia się z dnia na dzień, jest to proces długotrwały, pojawiający się najczęściej na powierzchni żującej zębów, na powierzchniach stycznych, w okolicy szyjki zęba, a także na powierzchni korzeni zębów odsłoniętych w wyniku parodontozy.
Próchnica jest chorobą podstępną i często zdarza się, że pomimo iż z zewnątrz ząb wygląda na zdrowy, to wewnątrz jest w stanie rozpadu. Związane jest to z procesami remineralizacji szkliwa czyli odbudowy zniszczonych przez bakterie struktur. Remineralizacja powoduje zawoalowanie procesu próchnicowego, który jeżeli doszedł już do zębiny, to niczym niepowstrzymany zniszczy twarde tkanki zęba i dotrze do komory zęba, gdzie znajduje się nerw. Wyglądający na zdrowy ząb z zewnątrz, w środku jest już znacznie zniszczony przez próchnicę. Czasem jedynym sygnałem że ząb jest chory jest ból, który jest odczuciem subiektywnym. U niektórych ludzi próchnica średnio zaawansowana wywoła silny ból, u innych nawet głęboki ubytek takiego bólu nie wywoła. Ból zęba może być także spowodowany nadwrażliwością zębiny w okolicy szyjki zęba lub obecnością kieszonki patologicznej u chorych na parodontozę.

Niemniej jednak w przypadku odczuwania bólu należy zgłosić się do lekarza dentysty, aby mógł on mógł ocenić co jest jego przyczyną.

Należy pamiętać o wizytach kontrolnych u lekarza dentysty przynajmniej co 6 miesięcy, a u osób ze skłonnością do próchnicy 4 razy w roku). W Lecznicy Medica -Dent przegląd dla stałych pacjentów kosztuje 1zł a więc nie naraża pacjentów na koszty. Dzięki takiej kontroli możemy zaoszczędzić sobie niepotrzebnego bólu, gdyż leczenie próchnicy w początkowej fazie rozwoju jest niebolesne. Często nie ma nawet potrzeby użycia wiertła, gdyż zastosowanie związków fluoru o wysokim stężeniu, spowoduje remineralizację szkliwa i zahamowanie procesu próchnicowego. Dodatkowo wizyty kontrolne pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż leczenie ubytków głębokich, w następstwie leczenie kanałowe, czy też usuwanie zębów a w konsekwencji ich wstawianie, są zabiegami znacznie kosztowniejszymi, niż leczenie próchnicy początkowej.
Próchnica

Próchnica

Próchnica kwitnąca

Próchnica kwitnąca